Announcement

Announcement Module
Collapse
No announcement yet.

convert kg to yards

Page Title Module
Move Remove Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • convert kg to yards

    I received a cost of $9.50USD for 1kg, but need to have a price per yard. How many yards in a kg?

  • #2
    Re: convert kg to yards

    Originally posted by Unregistered View Post
    I received a cost of $9.50USD for 1kg, but need to have a price per yard. How many yards in a kg?
    Hi, assuming this is for material on a roll, you need to know the weight per square yard or meter, or the weight per linear yard or meter, and you need to know the width of the material on the roll.

    If you can find this info, we can help you, post back here.

    Comment


    • #3
      Re: convert kg to yards

      Originally posted by Mrs X View Post
      Hi, assuming this is for material on a roll, you need to know the weight per square yard or meter, or the weight per linear yard or meter, and you need to know the width of the material on the roll.

      If you can find this info, we can help you, post back here.
      HI if the weight is 120 grams/square meter and the width of the fabric is 60 inches.
      Then advise how to convert Kgs into yards

      Comment


      • #4
        Re: convert kg to yards

        if the price is $9.50/kg,the fabric width is 60",the weight is 160 GSM
        now pls advise price in $/yds

        Comment


        • #5
          Re: convert kg to yards

          Originally posted by Unregistered View Post
          if the price is $9.50/kg,the fabric width is 60",the weight is 160 GSM
          now pls advise price in $/yds
          Lets consider 1 kg, which we know is $9.50 and work out how many yards.
          1) 160 gsm is 160 grams per sq. meter or g/m. A kilogram is 1000 g
          1000 g x 1 m/160 g = 6.25 m

          2) The inch is legally defined as 0.0254 m or 25.4 mm
          60" x 0.0254 m/in = 1.524 m
          6.25 m/1.524 m = 4.101 m ($9.50 worth is 4.101 m long)

          3) The yard is legally defined as 0.9144 m
          4.101 m x 1 yd/0.9144 m = 4.485 yd

          4) Price is $9.50/4.485 yd = $2.12 per yd.


          This would be much easier in metric as $9.50 kg would be $1.52 per sq. meter or $2.32 per linear meter. Two conversions would be avoided.

          Comment


          • #6
            Re: convert kg to yards

            1kg = how many yards?

            Comment


            • #7
              Re: convert kg to yards

              The easiest way to convert the fabric kg to fabric yard is as bellow
              if the fabric width is 60" and fabric weight is 200 gsm,

              constant formula is "43056"

              43056/(60x200) = 3.588 yards

              now if the fabric price is $ 9.50/kg what price of per yard

              $9.50/3.588 = $ 2.647/yard.

              Hope you have got the answer.

              B/r
              ismail hossain

              Comment


              • #8
                Re: convert kg to yards

                Is there a formula to convert KG to yards?

                Comment


                • #9
                  Re: convert kg to yards

                  Originally posted by Unregistered View Post
                  Is there a formula to convert KG to yards?
                  No. not without considerable additional information, and then the conversion will be specific to the situation and info.

                  One unit is mass, the other length.

                  Comment


                  • #10
                    Re: convert kg to yards

                    Why we use 43056?

                    Originally posted by Unregistered View Post
                    The easiest way to convert the fabric kg to fabric yard is as bellow
                    if the fabric width is 60" and fabric weight is 200 gsm,

                    constant formula is "43056"

                    43056/(60x200) = 3.588 yards

                    now if the fabric price is $ 9.50/kg what price of per yard

                    $9.50/3.588 = $ 2.647/yard.

                    Hope you have got the answer.

                    B/r
                    ismail hossain

                    Comment


                    • #11
                      Re: convert kg to yards

                      Actually I want to know how many yards for 8000 kg ?

                      Comment


                      • #12
                        Re: convert kg to yards

                        Originally posted by Unregistered View Post
                        The easiest way to convert the fabric kg to fabric yard is as bellow
                        if the fabric width is 60" and fabric weight is 200 gsm,

                        constant formula is "43056"

                        43056/(60x200) = 3.588 yards

                        now if the fabric price is $ 9.50/kg what price of per yard

                        $9.50/3.588 = $ 2.647/yard.

                        Hope you have got the answer.

                        B/r
                        ismail hossain

                        Thanks for makes my life easier

                        Comment


                        • #13
                          Re: convert kg to yards

                          Originally posted by Unregistered View Post
                          Thanks for makes my life easier
                          Fabric price is $9.50/kg
                          Consumption per garments is 0.23kg

                          So, the price for the fabric in each garments = $9.50*0.23 = $2.185.

                          In addition, fabric width is 66'' & GSM is 145.

                          I need this price in yards !

                          Please somebody help me

                          Comment


                          • #14
                            Re: convert kg to yards

                            Originally posted by Unregistered View Post
                            Fabric price is $9.50/kg
                            Consumption per garments is 0.23kg

                            So, the price for the fabric in each garments = $9.50*0.23 = $2.185.

                            In addition, fabric width is 66'' & GSM is 145.

                            I need this price in yards !

                            Please somebody help me
                            $9.50/1000 g x 145 g/m = $1.3775/m

                            $1.3775/m x (0.9144 m/yd) = $1.1518/yd

                            66 in x 1 yd/36 in x $1.1518/yd = $2.116 per linear yard

                            Comment


                            • #15
                              Re: convert kg to meter

                              dear sir how can i convert 50kg to meter square,

                              Comment

                              Working...
                              X